K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Fits racing vehicles with VW, Pinto and other engines equipped with Weber performance carburetors.
K&N Custom Air Filters for Weber Carburetors - K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Show quality to fit racing vehicles with VW, Pinto or any other engine equipped with these performance carburetors. All assemblies come with a famous K&N High-Flow Washable Air Filter. All assemblies are convenient to clean and service.
K&N Custom Air Filters for Weber Carburetors - K&N Custom Air Filter kits are designed to boost performance from your carburetor while keeping the dirt on the outside where it belongs. Show quality to fit racing vehicles with VW, Pinto or any other engine equipped with these performance carburetors. All assemblies come with a famous K&N High-Flow Washable Air Filter. All assemblies are convenient to clean and service.
- Designed To Increase Horsepower And Acceleration
- Show Quality With Custom Chrome Top and Base
- Washable And Reusable Air Filter
- High Air Flow With Excellent Filtration
- One Year Limited Warranty
- Convenient To Clean/Service
Information:
Designed For Max Performance; Keep Dirt On The Outside; w/Custom Chrome Top; Chrome Base Plates; High-Flow Washable Air Filter; Convenient To Clean/Service| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 4.5 in (114 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 7.375 in (187 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Shape | Oval |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 56-1220 |
| ASIN | B000E5WAIG |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 4.5 |
| CARB/Air Horn Diameter | 4.500 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 4.500 in. |
| Color | Red Filter; Chrome Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 5.5/9 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.5 in (114 mm) |
| Height (in.) | 4.50 in. (114mm) |
| Inlet Diameter | 2.188 in (56 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 7.375 in (187 mm) |
| Inside Width | 3.75 in (95 mm) |
| Item Height | 4.500 in. (114mm) |
| Item Weight | 2.200 lbs. (1 kg) |
| Length | 8.875 in (225 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 2.188 in (56 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 5.500 in. / 9.000 in. |
| Outside Length | 8.875 in. (225mm) |
| Outside Width | 5.250 in. (133mm) |
| Overall Height | 4.75 in (121 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm), 6.750 in. (171mm) |
| Product Box Length | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm), 6.380 in. (162mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3471, E-3171 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval |
| Style | Oval |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 2.2 lb (1 kg) |
| Width | 5.25 in (133 mm) |
| GTIN | 00024844013903 |