K&N's line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean.
K&N's line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make air filter maintenance a snap.
K&N's line of Heavy Duty commercial grade air filters are washable and have been specially engineered for heavy duty trucks, RV's and agricultural equipment. They use a new hybrid filtration medium that's incredibly easy to clean. They can be washed using power sprayers, pressure washers or standard truck washing equipment and they do not require the use of oil. Instead of repeatedly throwing away expensive disposable air filters, now you have a choice. A washable air filter designed to improve engine performance will now make air filter maintenance a snap.
- Easy to clean
- No oil required
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Alternate Part Number | 38-2050S |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Canister Diameter | 11 in (279 mm) |
| Canister Drain | No |
| Canister Gasket | Yes |
| Canister Material | Metal |
| Canister/Filter Attachment | Wing |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Finish | Textured Black |
| Flanges | 1 |
| Flow Direction | Standard |
| Frame Design | Rigid |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 18 in (457 mm) |
| Housing Included | Yes |
| Inlet Flange Diameter | N/A |
| Inlet Flange Length | N/A |
| Inlet Flange Location | Side |
| Inlet Flange Material | Metal |
| Inner Wire | Yes |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | No |
| Outlet Flange Diameter | 7 in (178 mm) |
| Outlet Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Outlet Flange Location | Bottom |
| Outlet Flange Material | Metal |
| Outside Diameter | 11 in (279 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | Yes |
| Product Style | Heavy Duty Canister Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 36 Months - 300,000 Miles |
| Washable | Yes |
| Weight | 17.5 lb (7.9 kg) |
| GTIN | 00024844372710 |