K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry.
K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result.
K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result.
- Stiff and lightweight
- Washable and reusable
- High air flow
- Attractive appearance
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 100-8590 |
| ASIN | B000E5U3FS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | None |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 6815130000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Height (in.) | 1.00 in. (25mm) |
| Item Height | 1.000 in. (25mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Length | 19 in (483 mm) |
| Length (in.) | 19.00 in. (483 mm) |
| Length (mm) | 19.00 in. (483 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Carbon Fiber |
| Material Used | Carbon Fiber |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 21.38 in (543 mm), 21.380 in. (543mm) |
| Product Box Length | 18.38 in (467 mm), 18.380 in. (467mm) |
| Product Box Width | 3.25 in (83 mm), 3.250 in. (83mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| Width | 14 in (356 mm) |
| Width (in.) | 14.000 in. (356mm) |
| GTIN | 00024844104236 |