The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. They contain uniform micron sized openings that allow high air flow.
The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited.
The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited.
- Extends service interval of your K&N filter
- Water repellent treatment typically lasts 1 to 2 years
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 100-8521DK |
| ASIN | B00BX7FW34 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 4.313 in (110 mm) |
| California Proposition 65 | No |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.75 in (171 mm) |
| Height (in.) | 6.75 |
| Item Height | 6.75 in. (171mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Silicone Treated Polyester |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 DryFlow Pre-Filter Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 6.25 in (159 mm) |
| Product Box Length | 4.88 in (124 mm) |
| Product Box Width | 2.25 in (57 mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Unique |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Unique |
| Standard Pack | 30 |
| Top Inside Diameter | 4.75 in (121 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Wrap Type | Drycharger |
| GTIN | 30024844327780 |