K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry.
K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result.
K&N's carbon fiber composites have an attractive cosmetic appeal, and the outstanding stiffness to weight ratio that is needed to stay competitive in today's racing industry. Carbon fiber composites have taken the method traditionally associated with fiberglass and perfected it to a precise science with outstanding performance as the result.
- Stiff and lightweight
- Washable and reusable
- High air flow
- Attractive appearance
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 100-8509 |
| ASIN | B002CP9WNW |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Natural |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 6815130000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 7 in (178 mm) |
| Height (in.) | 7.00 in. (178mm) |
| Item Height | 7.000 in. (178mm) |
| Item Weight | 5.900 lbs. (2.7 kg) |
| Length | 28 in (711 mm) |
| Length (in.) | 28.00 in. (711 mm) |
| Length (mm) | 28.00 in. (711 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Carbon Fiber |
| Material Used | Carbon Fiber |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oversize Shipping | OS1 |
| Package Contents | 1 Hood Scoop Pan |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 9.81 in (249 mm), 9.810 in. (249mm) |
| Product Box Length | 36.31 in (922 mm), 36.310 in. (922mm) |
| Product Box Width | 22.81 in (579 mm), 22.810 in. (579mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 5.9 lb (2.7 kg) |
| Width | 18 in (457 mm) |
| Width (in.) | 18.000 in. (457mm) |
| GTIN | 00024844248084 |