. K&N couplers are constructed from high-quality reinforced rubber and made to last. This coupler connects two 3 inch tubes and is 1-3/4 inches in length.
K&N rubber hose couplers are designed to connect intake tubes for custom do-it-yourself racing air intake applications or used as a replacement part. K&N couplers are constructed from high-quality reinforced rubber and made to last. This coupler connects two 3 inch tubes and is 1-3/4 inches in length.
K&N rubber hose couplers are designed to connect intake tubes for custom do-it-yourself racing air intake applications or used as a replacement part. K&N couplers are constructed from high-quality reinforced rubber and made to last. This coupler connects two 3 inch tubes and is 1-3/4 inches in length.
- 1-3/4 inches long
- Designed to be used as a replacement part or for custom do-it-yourself applications
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 08190 |
| ASIN | B000FGJOTW |
| Attachment Method | Clamp-On |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black |
| Color / Finish | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | IN |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 3 in (76 mm) |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 3.063 in (78 mm) |
| Overall Height | 1.75 in (44 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Coupler |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 1.81 in (46 mm), 1.810 in. (46mm) |
| Product Box Length | 3.31 in (84 mm), 3.310 in. (84mm) |
| Product Box Width | 3.31 in (84 mm), 3.310 in. (84 mm) |
| Product Style | Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 120 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 30024844169106 |