K&N stainless steel base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment helping to give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
- 9 inch outside diameter
- 7-5/16 inch flange inside diameter
- Polished stainless steel
- Adds visual appeal under the hood
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 03365 |
| ASIN | B001NAQQMM |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | VN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Stainless Steel |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.25 in (32 mm) |
| Height (in.) | 1.25 in. (32 mm) |
| Item Height | 1.250 in. (32mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 9 in (229 mm) |
| Length (in.) | 9 |
| Length (mm) | 229mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel, Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm), 1.500 in. (38mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Box Width | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 90 |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Material/Finish | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| Width | 7.313 in (186 mm) |
| Width (in.) | 7.313 in. (186 mm) |
| GTIN | 10024844170528 |